Нижче наведено текст матеріалу S&P Global Commodity Insights, який створювався на основі інтерв’ю з генеральним директором ДТЕК. Повний текст читайте за посиланням
Автор Alex Blackburne.
У той час як енергетичні компанії в Україні працюють над відновленням і реконструкцією електромережі, пошкоджених військовими діями Росії, країна також готується до майбутнього, зосередженого навколо відновлюваних джерел енергії та потенційно прибуткової ролі експортера електроенергії до Європи.
Наразі оцінюється, що вторгнення Росії завдало шкоди критичній інфраструктурі України на суму понад 100 мільярдів доларів. Для таких компаній, як ДТЕК, що належить Рінату Ахметову, це означає масштабну, але життєво важливу роботу з відновлення.
«Коли люди знають, що вони відповідають за світло, тепло і роботу всієї країни... саме це є головним джерелом для нашої мотивації», — сказав генеральний директор ДТЕК Максим Тімченко в інтерв'ю 22 липня. «Тому ми також називаємо себе бійцями».
Розгалужена зона діяльності ДТЕК включає теплову та відновлювану енергетику, а також лінії електропередачі протяжністю понад 188 000 кілометрів. З початку війни компанія відновила електроенергію для понад 3,1 мільйона людей — у деяких випадках кілька разів через неодноразові російські обстріли — і, за її оцінками, 1,5 мільйона людей на території її обслуговування все ще були знеструмлені станом на 25 липня.
У Донецькій області, одному з найбільш постраждалих регіонів України, компанії доведеться відновити всю мережу, сказав Тімченко.
«Наші люди намагаються зробити все можливе в Донецькій області [щоб відновити електроенергію], але її знову руйнують», — сказав гендиректор журналістам 21 липня на брифінгу. «Це нескінченна історія».
Частина інфраструктури була пошкоджена, інші активи, розташовані на окупованих Росією територіях, просто недоступні.
ДТЕК втратив контроль над своєю Луганською теплоелектростанцією в перші дні вторгнення і не може відправляти працівників або паливо на Запорізьку теплоелектростанцію. Остання стоїть поруч із Запорізькою атомною електростанцією державного НАЕК «Енергоатом» — найбільшою у своєму роді в Європі потужністю 6 ГВт, — яку на початку березня захопили російські війська.
Близько 90% вітрових потужностей України та 30% сонячних електростанцій не працюють, оскільки знаходяться на окупованих територіях, зазначив Тімченко.
Втрата відновлюваних джерел енергії та електростанцій, що працюють на викопному паливі, під час вторгнення призвела до збільшення частки атомної енергетики в структурі електроенергетики України, сказав Тімченко, додавши, що споживання знизилося приблизно на третину порівняно з 2021 роком.
УКРАЇНА ЕКСПОРТУЄ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЮ ДО ЄВРОПИ
ДТЕК повернув електроенергію в Київській області лише через 45 днів після того, як Україна відновила контроль над регіоном 2 квітня. У компанії назвали завдання «масовим відновленням мережі такого масштабу, якого українська енергетика ще не знала за всю свою історію».
Тімченко наголошує на необхідності не лише відновлювати пошкоджену інфраструктуру, а й зосередитися на додаванні нових форм виробництва, таких як відновлювані джерела енергії. Країна прагне досягти 50% відновлюваних джерел енергії до 2030 року, для чого буде потрібно 30 ГВт вітрової та сонячної енергії.
«У нас є дуже хороші умови для будівництва багатьох потужностей у ВДЕ», — сказав Тімченко, вказавши на сильні швидкості вітру та сонячне опромінення в Україні, хорошу наявність землі та її «набагато менш бюрократичний» етап розвитку порівняно з іншими регіонами Європи. Однак генеральний директор визнав, що іноземним інвесторам потрібен буде захист від військового ризику, якщо вони хочуть повернутися.
Будь-які нові відновлювані джерела енергії, побудовані в Україні, не лише забезпечуватимуть чисту електроенергію в національному масштабі, але також можуть використовуватися країною як частина її нової ймовірної ролі експортера електроенергії до Європи.
Систему електропередачі України відключили від мереж Росії та Білорусі 24 лютого, у день початку російського вторгнення. 16 березня він почав пробну синхронізацію з континентальною Європою.
"16 березня було надзвичайно важливим для майбутнього нашого енергетичного сектору", - сказав Тімченко, оскільки судовий процес проклав шлях для комерційної торгівлі електроенергією між Європою та Україною, яка розпочалась наприкінці червня.
Хоча початковим наміром підключення було надсилання електроенергії з Європи до розірваної війною мережі України, насправді сталося навпаки: натомість Україна стала експортером електроенергії до Європи. Значна частина генеруючих активів країни продовжує стабільно працювати. У поєднанні з падінням споживання це означає, що у є надлишок електроенергії, якому раді європейські сусіди через захмарні ціни на електроенергію в їхніх власних країнах.
Сьогодні близько 320 МВт постачається на сусідні європейські ринки, такі як Польща, Словаччина та Румунія, в тому числі з електростанції, що належить ДТЕК, сказав Тімченко.
«У наших взаємних інтересах розширення цієї потужності», — додав генеральний директор, підкресливши, що комерційний експорт електроенергії в Європу може зрости до 1,5 ГВт до кінця року і до 10 ГВт протягом десяти років.
«ВИ НЕ МОЖЕТЕ ПРИЙНЯТИ ЦЕ РАЦІОНАЛЬНО»
Оскільки Україна розпочинає свій енергетичний перехід, Європа також переглядає свої енергетичні відносини з Росією. Менш ніж через два тижні війни Європейська комісія оприлюднила масштабний план покласти край залежності ЄС від імпорту російської енергії. Стратегія REPowerEU включає диверсифікацію поставок газу в блок і нарощення використання відновлюваних джерел енергії.
«Рано чи пізно всі зрозуміють, що Росія за нинішнього керівництва не може бути надійним постачальником», – сказав гендиректор. «Сподіваюся, що дійде до моменту, коли купувати щось у Росії стане кримінальним злочином».
Тімченко привітав нещодавні заходи комісії щодо підготовки до припинення поставок російського газу цієї зими. Хоча план нормування газу спрямований на європейську промисловість, він закликає всіх споживачів зробити свій внесок у споживання менше газу під час підготовки до зими.
Генеральний директор визнав, що заходи ЄС вимагають «певних жертв» від європейських сусідів України, при цьому споживачі повинні деякий час терпіти потенційно вищі ціни на електроенергію та газ. Однак "моя особиста думка - це непорівнянно з тією ціною, яку ми платимо", - сказав Тімченко.
Дійсно, війна завдала Україні величезних людських жертв, постраждав і сам ДТЕК. На брифінгу 21 липня Тімченко повідомив, що з початку конфлікту загинуло 56 співробітників. До 22 липня їх кількість зросла до 59. Хоча більшість загинули на полі бою, двоє загинули під час роботи з відновлення електроенергії.
"Це найважче. Це не можна раціонально прийняти", - сказав Тімченко. «Але треба боротися. Коли ви бачите, що ми зберігаємо таку єдність в країні, в компанії, то я б назвав це колективною силою».