Уже п’ятий рік поспіль на Тилігульському лимані триває реалізація екологічного проєкту «Острови птахів» за підтримки ДТЕК Тилігульської ВЕС. Проєкт демонструє позитивні результати для місцевої фауни: якщо у 2024 році на островах гніздилось 385 пар птахів, то цього року лише на початку гніздового періоду їх нараховано вже понад 500.
Штучні острови було створено у 2021 році з метою збереження біорізноманіття птахів Тилігульського лиману та охорони їх потомства від хижаків. У партнерстві з Тилігульським ландшафтним парком Тилігульська ВЕС забезпечила будівництво 1500 м² платформ для гніздування птахів.
«Острови птахів» вкриті соломою та сухою травою, щоб створити оптимальні умови для виведення пташенят. Завдяки розташуванню посеред лиману та конструкції на палях платформи важкодоступні для хижаків і не заростають рослинністю, що дозволяє птахам гніздитися безперешкодно. Команда Тилігульської ВЕС разом з орнітологами слідкує за станом островів та своєчасним оновленням накриття.
«Ми віримо, що енергетика майбутнього повинна бути не лише зеленою, а й дбайливою до всього живого. Ми щороку з нетерпінням чекаємо початку гніздового періоду на «Островах птахів». Цього року – більше птахів, гнізд та пташенят. Це означає, що проєкт несе реальну користь живій природі. Зростання кількості гніздових пар на островах — це не просто цифри, це результат нашої багаторічної системної роботи», — заявив директор ДТЕК Тилігульської ВЕС Олег Соловей.
Щороку на «Островах птахів» оселяються такі види, як річковий крячок (Sterna hirundo), рябодзьобий крячок (Thalasseus sandvicensis), чоботар (Recurvirostra avosetta) та пісочник морський (Charadrius alexandrines). Останні два види занесені до Червоної книги України.
«Гніздовий період наразі у самому розпалі. Деякі види вже зробили повторні кладки Цьогоріч гніздовий період проходить активно: птахи не лише повернулися, а й збільшили чисельність. Уже нараховано понад 500 пар. У багатьох видів триває вилуплення пташенят, водночас є й повторні кладки — це коли птахи паралельно насиджують нові яйця та доглядають за вже виведеним потомством. Така динаміка — добрий знак: птахи успішно освоюють платформи. Остаточні висновки зможемо зробити після завершення сезону у серпні», - розповів начальник науково-дослідного відділу регіонального ландшафтного парку «Тилігульський» Ігор Гержик.
Попри війну та небезпеку, що нависає над південними регіонами України, птахи повертаються. І це — знак, що навіть у найтемніші часи є місця, де життя триває.