Маріс Куніцкіс, генеральний директор ДТЕК ВДЕ, під час дискусії «Renewable energy – future of Ukraine» від KyivPost, окреслив гостям і глядачам актуальний стан розвитку проєктів ВДЕ в ЄС і Україні, перспективи розвитку і необхідні дії для вирішення поточної кризи на ринку ВДЕ:
- Розвиток сектора ВДЕ безпосередньо залежить від розвитку всього енергетичного сектора країни. Енергія з відновлювальних джерел в Європі – це не тільки тренд, «зелена» візія або спосіб скорочення викидів СО2, скільки план із заміщення чинної традиційної генерації електроенергії. І майбутнє – за новими екологічно чистими потужностями з відновлюваних джерел.
- Показник LCOE генерації з ВДЕ знизився, значно випередивши при цьому інші традиційні способи виробництва електроенергії. Генерація з ВДЕ залишається найдешевшим способом вироблення електроенергії в Європі. Для України першочерговим залишається стратегія розвитку всього енергетичного сектора і балансу в ньому. Використання відновлюваних джерел для скорочення викидів СО2 – це не стільки наслідування європейських трендів, скільки внесок в розвиток всієї енергетичної системи країни.
- Нашим станціям традиційної генерації по 30-40 років, і вони продовжують амортизуватися. Після проходження 10 років виробникам електроенергії доведеться прийняти рішення щодо їх подальшої роботи. І це буде важливе політичне рішення – встановити чіткі правила розвитку всього сектора, в основі яких будуть економічно виважені рішення, в тому числі й ринкові ціни на «зелену» електроенергію.
- Для цього важливо вирішити існуючу проблему з боргами перед виробниками ВДЕ. Питання по зобов'язаннях, досягнутим в Меморандумі і законі №810, як і раніше не вирішені. Сектор ВДЕ не отримав 60% накопиченого «історичного» боргу. Крім того, ми не бачимо дій держави з пошуку стійкого рішення і джерела фінансування для 100% виплати боргу. В першу чергу ми очікуємо від держави пошуку рішення для виплати боргу, а після – стратегії розвитку енергетичного сектора України.
- Ми – першопроходці «зеленої» генерації в Україні. ДТЕК ще у 2008 році почав розвивати напрямок відновлюваних джерел енергії і у 2012 ввів в експлуатацію перші вітрові турбіни на Ботієвській ВЕС. Відтоді ми інвестували понад 1,2 млрд євро в розвиток ВДЕ і ми готові продовжувати! Також в листопаді 2019 DTEK Renewables першими в Україні випустили зелені єврооблігації на суму 325 млн євро, які орієнтовані на збільшення частки відновлюваних джерел в Україні.
- Зелені єврооблігації на 24 млрд гривень можуть стати ефективним інструментом для повної виплати боргу виробникам ВДЕ. За словами в.о. міністра енергетики Юрія Вітренка – це може стати оперативним рішенням скорочення «історичного» боргу на ринку ВДЕ. За оптимістичним прогнозом Вітренко борг, який становить понад 19 млрд грн, буде виплачений вже у 2021 році.