З урахуванням нинішніх перетворень українського ринку електроенергії та надання промисловим споживачам нових можливостей, аналогічним компанії Apple, давайте поглянемо на досвід в цьому напрямку, який більш детально описаний в статті Пітера Фокс- Пеннер - директора Інституту стійкої енергетики при Бостонському університеті і професора в Школі бізнесу Квестрома .
Оригінал статті:
https://hbr.org/2016/11/why-apple-is-getting-into-the-energy-business
Дах на мільярд: як Apple і інші корпорації зможуть заробляти на продажу енергії
Пітер Фокс- Пеннер
Керівникам на замітку: навіть якщо сьогодні вам здається, що ви точно не займаєтеся енергетикою, є всі шанси, що завтра вона може стати повноцінною частиною вашого бізнесу.
Зрозуміло, вам не обов'язково занурюватися в цей бізнес з головою і працювати з покупцями безпосередньо, як це планує робити Apple. У той же час не виключено, що вам захочеться поповнити ряди так званих «просьюмерів», тобто споживачів - підприємств, які не тільки споживають, але і виробляють електроенергію. Ринок поступово відходить від традиційної моделі, в рамках якої місцеві постачальники комунальних послуг мають монополію на продаж електроенергії в певному регіоні. У нових, куди більш динамічних умовах «просьюмери» зможуть створювати і пропонувати різноманітні продукти і сервіси вузького призначення, наприклад, такі, як регулювання частоти струму.
Зараз ці сервіси включені в базовий набір послуг постачальників енергії, проте в майбутньому споживачі зможуть самостійно їх здійснювати на своєму обладнанні і направляти назад в енергомережу. Таким чином, щомісячний рахунок за електрику буде являти собою різницю між використаної і виробленої енергією.
Основними кандидатами на цю роль залишаються комерційні та промислові організації, завдяки своїм великим розмірам, високій варіативності споживання енергії і здатності оперувати великими обсягами електрики. Найпоширеніший спосіб виробництва місцевої (або розподіленою) енергії - сонячні панелі, що встановлюються на даху. В офісах компаній, як правило, є даху, парковки і невикористані площі, де можна розмістити сонячні системи, що стоять дешевше і перевищують за розміром панелі для житлових будинків. Згідно з новим дослідженням, проведеним Національною лабораторією поновлюваних джерел енергії, площа простору, придатного для розміщення сонячних панелей в бізнес-секторі, становить майже 1 млрд м², що здатне задовольнити 14% потреб США в електриці. Також сонячну енергію можна закуповувати у підприємств, що спеціалізуються на її виробництві, що обійдеться значно дешевше закупівель інших видів енергії, при цьому її надлишок можна буде згодом перепродати.
Але це лише перший крок в майбутнє ринку електроенергії. Багато енергетичні компанії вже працюють за схемою управління попитом, що дозволяє їм продавати права на частину відведеної їм потужності. Так вони отримують можливість заробляти, знижуючи своє споживання в моменти високої завантаженості, коли вартість електрики зростає. В майбутньому компанії зможуть не тільки торгувати зекономленої енергією, але і іншими поки що недоступними послугами, виробленими їх системами, будівлями і навіть автомобілями. Наприклад, вони отримають можливість продавати частину акумуляторного заряду своїх електромобілів назад електричної компанії, якщо у тій виникне потреба в додатковій потужності.
Принцип економії електрики з подальшою його перепродажем частково є результатом традиційних вкладень в енергоефективність, якими бізнес займається вже довгі роки. Установка енергозберігаючих ламп, двигунів та іншого обладнання продовжує себе окупати. Ці зусилля приносять очевидну вигоду, причому незалежно від того, за якою схемою це відбувається: за рахунок самих компаній або ж за участю посередників, які надають для цього капітал, а потім діляться зекономленими коштами. У той же час бурхливий ріст «розумних» цифрових і інтернет-технологій привів до появи нових форм енергозбереження, в основі яких лежить постійний і прямий контроль обладнання. В рамках традиційного підходу економія досягається за рахунок простої заміни звичайних пристроїв на енергоефективні аналоги. При цьому нові прилади працюють в тому ж режимі, що і старі, без будь-яких додаткових можливостей їх контролю. Тепер же компанія може дистанційно керувати усім устаткуванням, використовуючи спеціальні програми, які відстежують поточну вартість електрики і, грунтуючись на ній, приймають рішення щодо часу виконання тих чи інших завдань. Ці ж програми можна налаштувати відповідно до принципу регулювання попиту, згідно з яким споживачеві виплачується невелика сума грошей за зміну графіка свого енергоспоживання. Наприклад, одна нова технологія дозволяє оптимізувати роботу кондиціонерів: це легкий в установці і керованих по IP-адресою пристрій може перетворити мільйони кондиціонерів на дахах торгових центрів в додаткове джерело енергії.
Провідні компанії все частіше не тільки закуповують великі обсяги відновлюваної енергії у великих постачальників, але і самі виробляють деяку частину споживаного ними електрики. 53 міжнародні компанії пообіцяли повністю перейти на відновлювану енергію (втім, точні терміни поки не були визначені). 24 найбільших її покупця, в число яких входять такі гіганти, як Google, Amazon, Microsoft, Ikea, Equinix, Mars, Dow, Wal-Mart і Facebook, придбали 3,6 ГВт відновлюваної енергії з початку 2015 року - досить, щоб забезпечити електрикою половину штату Коннектикут.
Як керівникам неенергетичних компаній підготуватися до подібного майбутнього - одночасного використання і виробництва енергії? Величезні розміри Apple, масштаби її енергоспоживання і завидне фінансове становище дозволили компанії включитися в цей процес швидше за інших. Однак існує чимало можливостей вже зараз закласти фундамент майбутнього переходу, економлячи при цьому гроші і допомагаючи довкіллю. Для початку варто провести всебічний аудит енергоспоживання з залученням компанії, кваліфікованої в цій області. Вона повинна бути знайома з останніми технологіями контролю, традиційними методами енергозбереження (які використовуються в енергоефективних двигунах і освітленні), а також принципами регулювання попиту. Цей аудит обов'язково виявить нові можливості для економії коштів і продажу (або, принаймні, збереження) енергії вже зараз. Деякі недержавні організації та лідери бізнесу, включаючи Інститут світових ресурсів і Всесвітній фонд дикої природи, також утворюють коаліції, які допомагають компаніям купувати поновлювану енергію. Ймовірно, пройде десяток-другий років, перш ніж ми повністю перейдемо на «просьюмерський» ринкову модель, проте світанок цієї ери вже настав, і приклад Apple тому найкраще підтвердження.