Цього року ДТЕК Тилігульська ВЕС отримала визнання від американського журналу POWER та нагороду POWER Awards в номінації відновлюваної енергетики - Renewable Top Plant Awards. Ми вже писали, що на обкладинку вересневого випуску журналу POWER потрапила перша турбіна, побудована під час війни на Тилігульській ВЕС. А в самому журналі вийшла велика публікація про вітростанцію. Пропонуємо до уваги повний переклад, він на це заслуговує.
Символ мужності та незламності: ДТЕК добудував вітропарк попри війну
Коли ворожа іноземна держава вторгається в твою країну, багато енергетичних проєктів можуть відійти на другий план, але для ДТЕК забезпечення надійного енергопостачання споживачам і продовження розробки безпечних енергоресурсів було частиною місії в умовах воєнного часу. Це означало продовження будівництва нової вітрової електростанції потужністю 114 МВт усупереч бойовим діям, що відбувалися неподалік. Відданість і наполегливість українських робітників, які реалізовували проєкт, допомогли йому стати переможцем у номінації POWER Top Plant.
Уявіть, що ви будуєте вітрову електростанцію потужністю 500 МВт. Перша черга передбачає будівництво 19 вітрових турбін загальною потужністю 114 МВт. Ви вдало стартуєте і встановлюєте шість турбін протягом перших кількох місяців, але потім ворожі сили вторгаються у вашу країну та просуваються в межах 100 кілометрів (62 миль) від вашого об’єкта. У цей момент іноземні партнери вирішують евакуювати персонал і обладнання, а вас лишають сам на сам з проблемою.
Співробітникам ДТЕК ВДЕ, діючої компанії, що керує активами відновлюваної енергетики Групи ДТЕК (DTEK Group), найбільшого приватного інвестора в енергетичний сектор України, не потрібно уявляти собі такий сценарій, вони його пережили. ДТЕК прийняв рішення про будівництво Тилігульської вітрової електростанції (ВЕС) у 2020 році в рамках стратегії компанії з розширення портфеля ВДЕ з 1 ГВт до 1,5 ГВт. Будівництво було розпочато наприкінці 2021 року, а перша вітрова турбіна була встановлена в грудні того ж року. Однак ДТЕК був змушений зупинити будівництво з шістьма встановленими турбінами, оскільки ворожі сили наступали на Миколаїв після повномасштабного вторгнення Росії у лютому 2022 року.
Призупинили, але не зупинили
Але на цьому історія не закінчується. Хоча будь-який розумний спостерігач не звинуватив би ДТЕК у призупиненні проєкту на невизначений термін через війну, компанія не збиралася цього робити. До літа 2022 року за фінансової підтримки акціонера ДТЕК Ріната Ахметова ДТЕК відновив будівництво, залучивши всеукраїнську команду, яка досягла максимуму — 650 осіб. Співробітники працювали в бронежилетах і провели понад 300 годин у бомбосховищах з вересня 2022 року по квітень цього року. Вони перебували під постійною загрозою ракетних ударів, але вони вистояли, незважаючи ні на що.
Перша черга була завершена з тріумфом, урочисте відкриття відбулося в травні. У заході взяли участь десятки гостей, серед яких генеральний директор ДТЕК Максим Тімченко, представники регіональної влади, члени Комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, представники дипломатичного корпусу, партнери, іноземні та національні ЗМІ. ДТЕК ВДЕ продемонстрував 19 діючих вітрових турбін загальною потужністю 114 МВт. Команда компанії подолала багато труднощів, які згуртували колектив і допомогли отримати безцінний досвід. Проєкт уже став символом мужності та незламності для компанії та її людей.
«Тилігульська вітрова електростанція є символом опору України російським спробам змусити Україну підкоритися», – сказав Тімченко на офіційному відкритті. «Завдяки таким проєктам, як Тилігульська ВЕС, ми можемо зробити Україну екологічнішою та чистішою і стати ключовим партнером в енергетичному майбутньому Європи. Розвиваючи інфраструктуру, засновану на розподіленій, а не централізованій генерації, ми створюємо енергопостачання, яке є стійкішим і стабільнішим».
Рінат Ахметов, – «Одинадцять років тому ми почали будувати «зелену» енергетику в Україні. Ми почали змінювати енергетичну систему країни. Відтоді, попри всі перешкоди, ми ніколи не змінювали курс, інвестувавши понад 1 мільярд євро в сонячні ферми та вітропарки. На 2022 рік у нас були великі плани щодо будівництва нової Тилігульської вітрової електростанції. Однак через вторгнення Російської Федерації проєкт було тимчасово призупинено. «Сьогодні я хочу сказати, що ми прийняли рішення про відновлення будівництва вітрової електростанції, і перші станції запрацювали на повну потужність. Війна нас не зупинить. Ми продовжуємо створювати робочі місця, платити податки, виробляти електроенергію, відновлювати мережі, боротися за енергетичну незалежність та інвестувати у майбутнє. Ми переможемо у війні».
Зовнішня допомога
ДТЕК отримав певну допомогу. Незважаючи на те, що іноземні партнери вирішили евакуюватися, вони не покинули компанію назавжди. «Через військові дії ДТЕК ВДЕ був змушений виступити в ролі EPC-підрядника (проєктування, закупівля і будівництво) для будівництва об’єктів цивільного призначення. Зі свого боку, компанія«Вестас» (Vestas) надала ДТЕК ВДЕ консультаційну підтримку та енергогенеруюче обладнання», — розповів Олександр Селищев, генеральний директор ДТЕК ВДЕ, в інтерв’ю POWER. «Будівельні роботи виконували працівники ДТЕК ВДЕ, оскільки через повномасштабне вторгнення іноземні компанії евакуювали свій персонал за кордон відповідно до протоколу посольств іноземних держав. Будівництво вітрових турбін без підтримки іноземних партнерів було складним завданням, але завдяки консультаціям, наданих компанією «Вестас» (Vestas), нам вдалося досягти успіху».
Разом з «Вестас» (Vestas), ДТЕК отримав допомогу в будівництві Тилігульської ВЕС від двох інших великих компаній-партнерів — «Крани України» (Crane Ukraine) і «ФеірВінд» (FairWind). Компанія «Крани України» (Crane Ukraine) відповідала за підйом компонентів вітрової турбіни кранами. Тим часом фахівці «ФеірВінд» (FairWind) зібрали частини вітрової турбіни та виконали монтажні роботи.
Проєкт Тилігульської ВЕС є одним з перших, де встановлені турбіни EnVentus V162-6,0 МВт від датського виробника «Вестас» (Vestas). ДТЕК заявив, що це найпотужніші наземні вітрові турбіни у Східній Європі. Кожна вітрова турбіна важить 730 тонн і має висоту осі 125 метрів (м). Довжина лопатей становить 79 м, а діаметр ротора — 162 м. ДТЕК обрав «Вестас» (Vestas) як постачальника після «складних процедур закупівель» та відповідно до міжнародних правил.
Оперативне планування
Спочатку ДТЕК планував встановити всі 83 турбіни до серпня 2022 року, маючи надію відсвяткувати завершення проєкту на День Незалежності України — 24 серпня. На початок 2022 року будівництво йшло повним ходом, за графіком і набирало обертів. Хоча було встановлено лише шість вітрових турбін, фундаменти для багатьох інших були готові. «Однак 24 лютого ми прокинулися від звуків ракетних обстрілів. Ця військова агресія нас шокувала, зруйнувала наші поточні плани, але не зруйнувала наших головних планів», – сказав Максим Богадиця, головний енергетик ДТЕК Тилігульської ВЕС.
Багато співробітників були відразу ж евакуйовані з міркувань безпеки. Недобудовані фундаменти швидко засипали ґрунтом, щоб зберегти їхню цілісність. У квітні та травні деякі працівники повернулися, щоб зберегти інше обладнання, яке було розміщене на майданчику. Потім, у вересні, робота відновилася.
З наближенням зими робітники зіткнулися з іншими проблемами, окрім тих, що виникли через війну. Команда зазнала затримок і труднощів через сніг, туман, ожеледицю та холодну погоду. Тим не менш, ДТЕК продовжував рухатися вперед. Компанія звернулася до військової адміністрації з проханням дозволити їй працювати вночі, щоб компенсувати затримку в будівництві, спричинену повітряною тривогою вдень.
Повітряна тривога була серйозним демотиватором. «Уявіть: ви налаштовані на роботу, і тут лунає сигнал повітряної тривоги. Іноді ми сиділи в укриттях по шість годин. Потім ви повертаєтеся до роботи та перевіряєте все ще раз. Ви піднімаєтеся на 125 метрів вгору, і тут знову — повітряна тривога!», – пояснив Євген Мороз, сайт-менеджер Тилігульської ВЕС.
«Коли закінчилася повітряна тривога, це не означає, що ви одразу починаєте щось робити, – каже Артем Смирнов, керівник департаменту з капітального будівництва. «Повернутися, піднятися на турбіну, підготуватися до роботи займає близько пів години. Напади виснажували людей як психологічно, так і фізично. Але ми впоралися з цим, навчилися планувати роботу наперед за таких умов. Ми зрозуміли, наскільки важливо завершити це будівництво для нашої країни».
За оцінками ДТЕК, повітряна тривога забирала близько 17% робочого часу під час основного періоду монтажу, який тривав упродовж зими. Погані погодні умови забрали ще більше часу від виробничої діяльності. У багатьох випадках інженерам ДТЕК ВДЕ доводилося знаходити креативні рішення для подолання проблем. Одним із прикладів є використання сільськогосподарського дрона для розпилення розчину проти обмерзання на кран і лопаті, щоб можна було продовжувати роботу. Але навіть це не було простим рішенням — дрон довелося модифікувати, оскільки його максимальна робоча висота становила лише 35 метрів, а бригаді потрібно було, щоб він міг літати на висоті до 130 метрів. Але вони знайшли спосіб це реалізувати.
Компанія ДТЕК ВДЕ повідомила, що під час першого етапу будівництва Тилігульської ВЕС ніхто з її співробітників не загинув і не постраждав. «Ми вважаємо, що це результат ретельно продуманих протоколів безпеки в компанії та справжнього професіоналізму Збройних сил України», – заявили в компанії, додавши, – «Ми вважаємо, що люди є головним активом компанії, і докладаємо всіх зусиль для забезпечення безпеки співробітників та їхніх сімей».
Продовження
З моменту введення в експлуатацію ДТЕК ВДЕ здійснює щоденний моніторинг роботи кожної турбіни. Компанія заявила, що дані ретельно аналізують для оцінки ефективності вітрової електростанції, і хоча ще занадто рано представляти показники продуктивності, усе вказує на те, що вітрова електростанція виправдовує очікування.
«У цьому проєкті ми всі вийшли за межі своїх звичних можливостей і показали, на що ми здатні. Я дуже вдячний усій команді ДТЕК ВДЕ, нашій будівельній бригаді, нашим партнерам, місцевій владі — усім, хто надав безпрецедентну допомогу та підтримку. Я впевнений, що попереду у нас ще багато проєктів і багато перемог!», – сказав Селищев. «Наступний крок — друга черга».
Підготовчі роботи для решти вітрових турбін уже тривають. Для турбін другої черги потрібно ще 64 фундаменти. Станом на середину липня 2023 року ДТЕК повідомив, що 43 проєкти було завершено, а ще 21 проєкт перебував у процесі реалізації. Процес вимагає використання спеціального розчину, який команда називає «рідким каменем». Його потрібно постійно розливати, і він дуже швидко застигає, що створює додаткові труднощі в зоні бойових дій. Компанія ДТЕК повідомила, що також має 33 готові кранові платформи й додасть ще сім найближчим часом. Завдяки цьому, схоже, що підготовлено підґрунтя для ще одного успішного проєкту.
—Аарон Ларсон — виконавчий редактор POWER.
Посилання на публікацію: https://www.powermag.com/a-symbol-of-courage-and-invincibility-dtek-completes-wind-farm-despite-war/