-
- Інвестиції в розмірі €140 мільйонів спрямовані на підвищення енергетичної безпеки України та стабільності енергомережі.
- Проєкт складається з шістьох енергозберігаючих установок по всій Україні, які здатні забезпечити 400 МВт-год диспетчеризованої енергії, що є достатнім для короткочасного постачання електроенергії для 600 000 домогосподарств.
- На момент введення в експлуатацію проєкт стане найбільшим серед діючих систем зберігання енергії у Східній Європі.
ДТЕК обрала Fluence Energy B.V., дочірню компанію Fluence Energy, Inc. (NASDAQ: FLNC), для реалізації першого в Україні масштабного проєкту зі створення портфеля систем зберігання енергії на базі акумуляторних батарей. Проєкт, із загальним обсягом інвестицій €140 мільйонів, є важливим кроком на шляху до посилення енергетичної незалежності України, стабілізації енергопосточання та переходу до відновлюваних джерел енергії. Компанія Fluence є глобальним лідером на ринку енергетичних накопичувачів, що постачає інтелектуальні рішення для зберігання енергії, оперативні послуги та програмне забезпечення для оптимізації активів.
Fluence та ДТЕК (через свою дочірню компанію ДТЕК ВДЕ) планують завершити проєкт до жовтня 2025 року, щоб системи були встановлені до початку зимового сезону 2025-2026 року для зміцнення української електромережі в період можливих відключень. Проєкт є важливою частиною кампанії #БитваЗаСвітло, яка спрямована на забезпечення українців електроенергією в екстремальних умовах війни.
Шість енергозберігаючих установок будуть розташовані в різних регіонах Україні, потужністю від 20 МВт до 50 МВт, що сумарно становитиме 200 МВт. Разом вони зберігатимуть до 400 МВт-год електроенергії – цього достатньо, щоб протягом двох годин забезпечувати електроенергією 600 000 домогосподарств (що еквівалентно приблизно половині домогосподарств у Києві).
Генеральний директор ДТЕК Максим Тімченко сказав: «Системи зберігання енергії є важливим елементом у створенні децентралізованої енергосистеми України, які допоможуть знизити викиди вуглицю та підвищити енергетичну безпеку країни. Партнерство з Fluence підкреслює наше прагнення бути лідером у галузі зберігання енергії як в Україні, так і в Європі. Разом ми реалізуємо технології, які змінять і зміцнять енергетичну інфраструктуру України».
CEO компанії Fluence Джуліан Небреда сказав: «Ми раді співпрацювати з ДТЕК у цьому знаковому проєкті зі зберігання енергії в Україні. Ця ініціатива не тільки демонструє відданість Fluence підтримці енергетичної безпеки України, вона підкреслює наше лідерство у наданні передових рішень для зберігання енергії нашим клієнтам. Проєкт відповідає нашій місії трансформувати спосіб, у який ми живимо наш світ, закладаючи основу для більш стійкого, децентралізованого енергетичного майбутнього України».
Системи збереження електроенергії забезпечать послуги з балансування частоти та потужності для стабілізації української енергосистеми на замовлення українського оператора системи передачі «Укренерго». На відміну від традиційних електростанцій, установки зберігання енергії реагують протягом мілісекунд. Децентралізований характер проєкту дозволить енергосистемі уникати відключень та відновлювати стабільність енергосистеми набагато швидше на місцевому рівні, ніж раніше.
Крім того, системи зберігання спроєктовані таким чином, щоб надавати високотехнологічні послуги зі стабілізації енергосистеми завдяки їхній здатності формувати мережу. Україна стане однією з перших серед країн, які скористаються цією інноваційною функціональністю, зміцнюючи свою енергетичну інфраструктуру на майбутнє. Завдяки вдосконаленим режимам управління, система зберігання електроенергії на основі акумуляторів також має забезпечити швидке відновлення електропостачання після відключень.
ДТЕК обрав компанію Fluence, лідера на ринках США та Європи, заснованого компанією Siemens і AES Corporation. На рахунку компанії будівництво понад 35 ГВт·год енергозберігаючих рішень з лідерськими характеристиками у галузі. Fluence має великий досвід інтеграції об'єктів зберігання енергії в національні енергетичні інфраструктури, включаючи портфель проєктів зі зберігання енергії потужністю 201 МВт у Литві та 450 МВт для операторів системи передачі Німеччини.
Після постачання обладнання систем зберігання енергії, команди ДТЕК і Fluence контролюватимуть їх встановлення, конфігурацію, мережеву інтеграцію та тестування, щоб забезпечити готовність до підтримки енергетичних потреб України. Співробітники ДТЕК пройдуть навчання у Fluence, щоб отримати сертифікати партнерів і мати можливість встановлення, введення в експлуатацію та подальшого технічного обслуговування систем зберігання енергії, що забезпечить тісну співпрацю між Fluence та ДТЕК у майбутніх проєктах.