Команда спеціалістів ДТЕК ВДЕ власноруч розробила і впроваджує в експлуатацію алгоритм прогнозування виробництва електроенергії, який в періоді трьох місяців показав кращий результат прогнозування для вітрових електростанцій, ніж наданий міжнародними компаніями.

Для прогнозування власної генерації електроенергії ДТЕК ВДЕ раніше провела довготривалий конкурс, де брало участь 13 компаній і в решті решт відібрано 3 провідних міжнародних компанії для співпраці. Вони надають професійні послуги з прогнозування, які найбільш наближені до реальних показників генерації.

Разом з тим, спеціалісти компанії вирішили використати власний досвід та експертизу, щоб оцінити можливості для покращення отримуваних показників з прогнозу генерації. Оцінивши світові бенчмарки, співробітники ДТЕК ВДЕ ще до повномасштабного російського вторгнення в Україну почали розробляти власний алгоритм з прогнозування.

Команда з двох колег крок за кроком робила для себе нові відкриття, які показували, що кожна компанія, яка надає послуги прогнозування, має як свої переваги так і певні недоліки в даних.

Команда ДТЕК ВДЕ розробила алгоритм покращення прогнозування генерації електроенергії з ВДЕ

Костянтин Стьопін, менеджер з технічного нагляду та введення об'єктів в експлуатацію ДТЕК ВДЕ, творча особистість, новатор, завжди задається питанням – «як можна зробити існуючі рішення кращими?». Він у вільний від роботи час займався покращенням і створював алгоритм прогнозування.

«Навіть за таких складних умов треба знаходити кращі рішення щодо прогнозування. Адже від точності прогнозу залежить навантаження на енергосистему і її балансування. Розраховую, що розроблений алгоритм може зменшити сукупні небаланси для наших трьох працюючих станцій на понад 20 ГВт-год на рік», - розповів Костянтин Стьопін.

На певному етапі до проєкту підключився Андрій Горб, головний фахівець Департаменту з операційної діяльності, який допомагав розуміти Костянтину рівень точності у порівнянні до даних інших компаній. Андрій зрівнював, аналізував показники і давав Костянтину зворотній зв'язок, щоб він міг покращувати свою модель.

Для досягнення ще кращих показників проєкту команда працює над тим, щоб з використанням технологій штучного інтелекту програма могла сама себе навчати і підвищувати точність.

«Наша інноваційна команда вже не вперше підтверджує свою результативність, як це було з Нікопольською та Покровською СЕС, де вдалося оптимізувати роботу станцій і підвищити відпуск електроенергії. З такими спеціалістами, які ініціативні та мають проактивну позицію в роботі, - наш бізнес вдало проходить будь які технічні перепони, виклики і випробування», - зазначає Олег Соловей, заступник генерального директора ДТЕК ВДЕ.

Результати верифікації даних за 2024 рік показали, що власні напрацювання співробітника ДТЕК ВДЕ в середньому на 2% (за період 3 місяці) точніші за показники світових лідерів ринку прогнозування, з якими співпрацює компанія. Розробка співробітника покращує прогноз, зменшивши об’єми небалансів на 2,5 ГВт від середнього прогнозу за три місяці.

«Навіть 1% покращення прогнозування це досить суттєвий крок вперед. Більш точний прогноз також позитивно впливає на енергосистему України, що особливо важливо за поточних умов нестабільності. Якщо вся галузь ВДЕ зможе покращити прогнозування хоча б на 1% це буде ще більш помітний та важливий крок до більш стабільної роботи енергосистеми», - зазначає Олег Соловей.

 

Наразі власна розробка в пілотному режимі запроваджується для використання на ДТЕК Тилігульській ВЕС разом з розрахунками по генерації інших двох компаній-постачальників для більш коректного прогнозування. Також Костянтин Стьопін паралельно працює над алгоритмом вдосконалення прогнозів генерації для СЕС та після підтвердження результатів модель також буде використовуватися в прогнозуванні генерації СЕС.