Генеруючі підприємства ДТЕК ВДЕ почали випуск гарантій походження, що є важливим етапом руху України до декарбонізації економіки і стимулювання розвитку галузі ВДЕ в країні за європейськими принципами у відповідності до європейських директив.
«Україна почала шлях розвитку ринку гарантій походження електроенергії з ВДЕ. Ми впевнені, що з кожним роком зацікавленість соціально-відповідального бізнесу в гарантіях походження буде лише наростати. В результаті, це підвищуватиме попит на електроенергію з ВДЕ і стимулюватиме до збільшення будівництва нових зелених енергетичних потужностей в країні», - заявив генеральний директор ДТЕК ВДЕ Олександр Селищев.
Покупцями зеленої електроенергії (гарантій походження) може бути будь який бізнес, який зацікавлений маркувати свій товар, як такий, що вироблений за допомогою відновлюваних джерел та має відповідну екологічну цінність. Для експортно орієнтованих підприємств це в перспективі надаватиме додаткову конкурентоздатність їх товарів. Зокрема, на ринку ЄС, де діють більш жорсткі екологічні вимоги щодо видів джерел енергії, з яких виготовляється продукція.
Держава також розглядає варіант стимулювання внутрішнього попиту на гарантії походження для підприємств, що здійснюють викиди. За умови купівлі гарантій походження вони отримають можливість зменшити навантаження по сплаті податку на викиди СО2, оскільки таким чином вони скорочують викиди парникових газів.
Разом з тим, розвиток міжнародної торгівлі зеленої енергії і, як результат, залучення додаткових міжнародних інвестицій в Україну, потребує визнання гарантій походження, що випущені в Україні, на рівні ЄС. Для такого визнання держава має виконати відповідні умови дорожньої карти, яка очікується від ЄС.
Довідково. Гарантія походження – формується у відповідному реєстрі автоматично, на підставі сертифікованих даних щодо комерційного обліку електроенергії, виробленої з ВДЕ. Обсяг гарантій походжень виробникам з ВДЕ видається на обсяг відпущеної електричної енергії в мережу. 1 МВт-год відпущеної в мережу електроенергії з ВДЕ = 1 гарантія походження.
Уповноваженим органом щодо видачі, обігу та погашення гарантій походження на території України є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.