Компанія ДТЕК ВДЕ завершила на своїх підприємствах процес із додаткового налаштування енергетичного обладнання – пристроїв компенсації реактивної потужності (STATCOM). Це перший досвід для України, працівники ДТЕК ВДЕ отримали унікальну експертизу встановлення та використання новітнього обладнання.

В перспективі це дасть змогу збільшити можливість експорту електроенергії з України до країн Європейського союзу на 730 МВт на додачу до існуючого об’єму, що забезпечить додаткові надходження до бюджету України та прискорить євроінтеграцію держави. Однією з умов синхронізації електричних мереж ОЕС України та ENTSO-E було вирішення питання демпфування низькочастотних коливань в мережі ОЕС України.

Забезпечити виконання цієї умови вдалося завдяки додатковій активації функції демпфування низькочастотних коливань (POD – power oscillation damping) на пристроях STATCOM, що встановлені на трьох електростанціях ДТЕК ВДЕ. В процесі активації функції використовувалося також інноваційне програмне забезпечення, яке розроблялося спеціалістами ДТЕК ВДЕ спільно з інженерами заводів-виробників даного обладнання.

«Ми розуміємо важливість підвищення надійності енергетичного зв’язку між ОЕС України та ENTSO-E. Це має принести ще й економічну користь для України. Тому компанія інвестувала власні кошти у встановлення цього інноваційного обладнання, що буде сприяти розширенню експортних можливостей України до мереж ENTSO-E. –  зазначив генеральний директор ДТЕК ВДЕ Олександр Селищев. – Додаткові 730 МВт - це велике підґрунтя для  збільшення експортних надходжень України, коли буде можливість такі обсяги електроенергії продавати».

22 вересня ДТЕК ВДЕ отримала погодження звітів щодо активації функції POD на пристроях STATCOM з боку НЕК «Укренерго» і ENTSO-E. Раніше дослідження впливу пристроїв STATCOM на станції ДТЕК ВДЕ було виконано польським науково-дослідницьким інститутом Institute of Power Engineering Gdansk Division, та підтверджено позитивний вплив на можливість збільшення експорту потужності.

Активація функції POD дозволяє підвищити стійкість і стабільність роботи ОЕС України та, маючи існуючу електричну інфраструктуру системи та міждержавні лінії зв’язку, збільшити обсяги експорту/імпорту електроенергії без додаткових суттєвих інвестицій в нове будівництво ліній системного оператора НЕК «Укренерго». Збільшення експорту станеться за умови достатньої генерації енергетичної потужності в Україні. Також передувати цьому буде вирішення організаційно-технічних питань посилення інтеграції з ENTSO-E з боку НЕК «Укренерго» та НАЕК «Енергоатом».   

Функція POD є унікальною не лише для України, а й для країн ЄС. Спочатку її працездатність була перевірена віртуально шляхом математичного моделювання, а згодом була реалізована та випробувана на станціях компанії в реальних умовах.