У Києві обговорювали сучасність і майбутнє енергетики. Відбувся другий день Всеукраїнського Форуму «Україна 30», присвячений обговоренню стану і перспектив розвитку енергетики та шляху до енергетичної незалежності. Серед учасників форуму, організованого Офісом Президента, представники уряду, Верховної Ради, міжнародних організацій, авторитетні експерти та виробники електроенергії з відновлюваних джерел в Україні.
Маріс Куніцкіс, генеральний директор ДТЕК ВДЕ, під час третьої сесії «Зелена енергетика: галузь майбутнього», окреслив гостям і глядачам форуму актуальний стан розвитку проєктів ВДЕ в ЄС та Україні, перспективи розвитку та необхідні дії для вирішення поточної кризи на ринку ВДЕ.
- Ухвалення зеленого тарифу в Україні стало гарантією для інвесторів і їх зацікавленості в залученні фінансування в країну. Велика частина залученого фінансування припадає саме на зовнішні інвестиції, які стали основою для розвитку сектора зеленої енергетики в Україні. Водночас інвестори мають кредитні зобов'язання за позиками на будівництво станцій, які обходяться в 2-3 рази дорожче, ніж в Європі. Оскільки ризиковий рівень в Україні вище, фінансування нових проєктів користуючись кредитними коштами обходиться дорожче.
- Технології зеленої енергетики вже сьогодні перевершили інші технології за ціною за встановлену потужність. ВДЕ – вже посідає значну частину національної енергосистеми, і вона буде рости. Але для цього виробники ВДЕ очікують від держави особливої уваги та створення сприятливих умов розвитку ВДЕ. Нестабільна ситуація з виплатами, часта зміна позиції держави та інші дестабілізуючі фактори призводять до того, що зовнішній світ призупинив свій інтерес до України.
- Україна повинна розробити довгострокове рішення для розвитку енергетичного сектора в майбутньому, в тому числі зеленої енергетики. Як показує економіка, сьогодні її можна базувати на зеленій енергетиці. У 2020 році частка ВДЕ в генерації країн ЄС вперше в історії обігнала всі інші джерела енергії. В Україні частка ринку генерації зеленої електроенергії з урахуванням гідро в балансі близько 14%. Проте країна має значний потенціал для збільшення цього показника.
- З 2008 року ДТЕК почав розвивати напрямок відновлюваних джерел енергії й у 2012 році ввів в експлуатацію перші вітрові турбіни Ботієвської ВЕС. Відтоді компанія інвестувала понад 1,2 млрд євро в розвиток ВДЕ. В листопаді 2019 ДТЕК ВДЕ першим в Україні випустив зелені єврооблігації на суму 325 млн євро, які орієнтовані на збільшення частки відновлюваних джерел в Україні.
- Яких наступних кроків очікують інвестори й виробники ВДЕ від держави?
По-перше, необхідно зафіксувати поточну ситуацію, розв'язати питання за зобов'язаннями, досягнутим в Меморандумі та законі №810.
По-друге, розробити чітку стратегію комплексного розвитку енергетичної галузі, в тому числі зеленої енергетики.
По-третє, визначити нашу позицію, як це зробила Європа раніше, щодо Green Deal до 2035 року, обсягу викидів СО2, частки зеленої генерації в енергобалансі України. Зі свого боку ми, як соціально відповідальний бізнес, готові піти назустріч, надати експертизу і почати конструктивний діалог з державою заради спільних цілей, заради євроінтеграції та заради підтримки цілей Green Deal.
- У своїй стратегії сталого розвитку до 2030 року ДТЕК врахував основні елементи європейського «зеленого» курсу». Для нашого бізнесу декарбонізація – це не політичне гасло або модний тренд, а істотна умова розвитку бізнесу. Саме тому у своїй корпоративній стратегії ми ставимо собі амбітну мету – декарбонізувати виробництво електроенергії до 2040 року.
Більше інсайтів із виступу генерального директора ДТЕК ВДЕ під час Всеукраїнського Форуму «Україна 30».